דלג לתוכן

רפלקסולוגיה

הרפלקסולוגיה היא שיטה לאבחון תופעות ובעיות פיזיות-אנרגטיות-מנטאליות ורוחניות שונות ולטיפול בהן היא בנויה על ההבנה שבכפות הרגליים מצויים השתקפותם של איברי הגוף ואזוריו השונים.

זוהי שיטה עתיקת יומין, אשר הייתה מקובלת כבר לפני אלפי שנים בקרב עמים שונים, באזורים שונים בעולם כגון: הודו, טיבט, סין, אצל האינדיאנים ועוד.

עדויות לקיומה של השיטה נתגלו בין היתר גם בעתיקות במצרים הקדומה: www.reflexologyresearch.com/egyptrevisited.html
שם נמצאו ציורי קיר משנת 2330 לפנה"ס – ציורים המראים ומסבירים ביצועם של טיפולים בכפות הידיים ובכפות הרגליים. אמנם, כנראה, לא קראו לצורת טיפול זו רפלקסולוגיה אך באמצעות הטיפול ידעו איך לעזור לגופו של אדם כדי שירפא את עצמו.

מראשית המאה העשרים החלה הרפלקסולוגיה לשמש לצד הרפואה הקונבנציונאלית כצורת טיפול משלימה ושילובה במסגרת טיפולים במרפאותיהם של כמה רופאים במערב. בשנים האחרונות כבשה הרפלקסולוגיה מחדש מקום נכבד בעולם כשיטת טיפול טבעית. יעילות השיטה הוכחה על דרך הניסוי והטעייה וההסבר הפשוט והעממי הניתן לה הוא ש"כאשר אני לוחץ פה, זה משפיע שם".

התיאוריה, על פי דעתם והבנתם של אנשי הרפואה הטבעית מדברת על קשרים וזרימה אנרגטית בין החוץ, הכפות, לבין הפנים,הגוף חסימה במהלך אנרגטי מסיבה כלשהי מהווה אחד משורשי המחלות ומחולליהן. הסבר כזה וגישה טיפולית כזו נתקלת בקשיים של דעת אנשי הרפואה הקונבנציונאלית, אך דעה זו מוצאת לאט לאט ומעט מעט אוזן קשבת ולב פתוח בתהליכיה השתלבות.

באמצעות עיסוי ולחיצות שונות ומבוקרות בנקודות ההשתקפות שבכפות הרגליים אפשר לאבחן את התופעות המעידות על בעיות ודרכן להשפיע על הגוף. הטיפול מגביר בגוף את פוטנציאל הריפוי העצמי שלו ובסופו של דבר הגוף הוא זה שמרפא את עצמו באמצעות הטיפול.כיום אנו עדים לפריחת הרפלקסולוגיה בתוך מכלול שיטות הרפואה הטבעית ובשילובו של מקצוע טיפולי זה עם הרפואה הקונבנציונאלית.

האבחון לפי הרפלקסולוגיה
הרפלקסולוג בוחן את כף הרגל ומאבחן כך בעיות בגוף כולו. הכלים העומדים לרשותו הם: מבנה כף הרגל, צבע העור, טמפרטורת כף הרגל, מצב הציפורניים, חריצים שונים , ריח ועוד. למשל, אדם בעל כף רגל עם גוון עור צהוב יצביע על תפקודי כבד לקויים במובן הפיזי (פינוי רעלים לקוי) ואילו במובן ההוליסטי (הסתכלות על האדם כיחידה אחת גוף-נפש), כאדם המדחיק רגשות כגון, כעס. צבע אדום (וחם בדרך כלל) – יצביע על אפשרות ללחץ דם גבוה ובעיות במחזור הדם ו/או אדם הנוטה להתעצבן בקלות.

מה אומר המדע

במחקר שערכו חוקרים מלוס אנג'לס עברו 35 נשים שסבלו מתסמונת קדם וסתית (PMS) טיפולי רפלקסולוגיה. אחדות מהן היו קבוצת ביקורת וקיבלו טיפולי סרק בנקודות שאינן חלק ממפת נקודות הרפלקסולוגיה הידועות. כל אחת מהנשים ניהלה יומן אישי, שבו הייתה צריכה לדווח על הסימפטומים שהופיעו אצלה בימים שלפני קבלת הווסת. הקבוצה שקיבלה את הטיפול התקין דיווחה על הפחתה ניכרת בסימפטומים לעומת קבוצת הביקורת. ההקלה בסימפטומים נמשכה חודשיים אחרי הטיפול. אחדות מהנשים ציינו שבזמן הטיפול נרדמו למשך כ-30 דקות, ואחרי שהתעוררו חשו יותר אנרגטיות ביום שלמחרת.

במחקר אחר, שנערך בבריטניה, בדקו רפלקסולוגים מנוסים 18 מבוגרים שסבלו מאחת מתוך שש מחלות ידועות. המחקר העלה שהרפלקסולוגים לא הצליחו לאבחן נכונה את המטופלים.

ב-1999 השוו חוקרים בגרמניה בין השפעות הרפלקסולוגיה להשפעת עיסוי פשוט על 130 מטופלות אחרי שעברו ניתוח גינקולוגי תחת הרדמה מלאה. הנשים התבקשו לספר כיצד השפיע הטיפול על עוצמת הכאב, על תנועת המעיים, על מתן השתן ועל איכות השינה החל מיום אחרי הניתוח ועד 10 ימים אחר כך.

הנבדקות דיווחו שהעיסוי הפשוט היה מרגיע, בעוד שהטיפול הרפלקסולוגי לא סייע כלל להקל את הכאבים. אחדות מהנבדקות דיווחו שלטיפול הרפלקסולוגי היתה השפעה מסוימת על תנועת המעיים, על מתן השתן ועל איכות השינה. החוקרים סיכמו שטיפול רפלקסולוגי לא מרפא כאבי בטן חריפים אחרי ניתוח גינקולוגי, ואף עלול לעורר כאבי בטן במקרים מסוימים.

חוקרים מדנמרק בדקו את הטענה שלפיה טיפול ברפלקסולוגיה יעיל לטיפול באסתמה. החוקרים בדקו 40 חולי אסתמה. אחדים מהם קיבלו טיפול ברפלקסולוגיה, אחרים היו קבוצת בקרה שלא קיבלה את הטיפול בנקודות הרפלקסולוגיה הנכונות. החוקרים בדקו את תפקודי הריאות בבוקר ובערב ותיעדו גם את התחושות האישיות של הנבדקים. בתום המחקר נמצא שלטיפול רפלקסולוגי אין כל השפעה מיטיבה על אסתמה.

ריאקציה טיפולית
בכל טכניקות ריפוי של הרפואה המשלימה יש תגובה הנקראת ראקציה טיפולית. ראקציה היא בעצם תופעת לוואי לטיפול. זו תופעה חיובית שכן מעידה על תהליך ריפוי. שמשהו "נפתח" בגוף.

תופעות הלוואי של הראקציה יכולות להתבטא בהחמרה/הטבה מיידית של התלונה ממנה סובלים. כמו כן, משלל תגובות שונות כמו כאבי ראש, בחילות, עייפות מוגברת, יציאות מרובות, תכיפות במתן שתן, מצבי רוח משתנים, רגשות שונים שעולים על פני השטח.

לפעמים יש תחושות טובות כמו התרוממות רוח, שינה טובה מאוד, הרגשה כללית טובה, הרבה מרץ, אופוריה.

תופעות הלוואי, הראקציות, יכולות להגיע מיד עם סיום הטיפול, או ביומיים שלאחר מכן.

לרוב, בשבועיים הראשונים לטיפול נראה תופעות לוואי אלו, אח"כ הגוף מסתגל לטיפול והתגובות מתמתנות.

חשוב לדעת, לזכור ולהבין, שאין לפחד מהראקציות האלו, זהו חלק בלתי נפרד מתהליך הריפוי. הן בעצם מעידות על כך שהגוף מגיב לטיפול.

חשוב לספר למטפל על תופעות הלוואי שחווים.

הטיפול
לפני תחילת הטיפול, עובר המטופל תשאול מקיף לגבי מצב בריאותו ואורח חייו. לאחר מכן, יתבונן המטפל בכפות רגליו של המטופל לצורך אבחנה נוספת (לפי הפרטים שצוינו למעלה). הטיפול אורך 45 דקות. על מנת להגיע לתוצאות טובות, יש לערוך סדרת טיפולים (בין 5-15).

יש לזכור כי רפלקסולוגיה אינה תחליף לרפואה המערבית אלא טובה כשילוב בין השניים.

לסיכום
מעבר להיותה שיטת אבחון וטיפול, רפלקסולוגיה הנה אומנות מגע. רפלקסולוגיה מוכרת כיום, בעולם ואף בישראל כטיפול מהנה, מרגיע ואף תורם לבריאות הגוף.

הרפלקסולוגיה מתאימה לכל הגילאים. ניתן לקבל את שירותי הרפלקסולוגיה במרבית שירותי הבריאות בארץ ואף הכרה מטעם חברות הביטוח.