דלג לתוכן

דף הבית (מאמרים) »

רפלקסולוגיה למניעת נוירופטיה

נמק הרקמות
אחד הדברים היותר מפחידים בסוכרת הוא סוג של נזק לרקמות שנקרא נוירופטיה. או בפשטות, פצעים מוגלתיים שקשה לרפות אם בכלל. הפצעים הולכים וגדלים אם הזמן והנמק שמלווה אותם מתפשט בשטח ובעומק הרקמה (לרוב כפות רגליים).

אנטיביוטיקה ומשחות לא יכולות לעזור.

המקור הוא בכך שעצבים קטנים בעור או מתחתיו, שהיו אמורים לדווח למערכת החיסונית שיש פצע או קרע בעור, מתים עקב רמת סוכר גבוהה. הפצע נשאר חי ופשוט נרקב. הנמק (ריקבון) של הרקמה דומה לאזור שרוף ואינו ניתן לתיקון מחוסר הזרימה של הדם. ואם אין זרימה של דם, אין למערכת החיסונית איך לשלוח לשם "חיילי" שיקום.

רפלקסולוגיה עוזרת לעצור את התפשטות הנמק וסילוקו בהדרגה, ויצירת גלד מעל הפצע לאחר הקטנתו וסגירתו בשלבים איטיים. תהליך זה דורש הרבה זמן, מאמץ, התמדה וסבלנות. אם לא, בקלות אפשר לאבד איבר. שיפור של זרימת דם מקומית עוזר לפינויה של רקמה פגועה והחלפתה בתקינה. החמצון המוגבר שהעיסוי מביא מגן על הרקמות הסמוכות לאזור הפגוע. במקרים חמורים, נדרשת רפלקסולוגיה אפילו מספר פעמים ביום. השריית האיבר במים חמימים עוזרת ומקלה על פינוי העור וקרמה המתים.

נוירופטיה של סוכרת היא לא רק סבל אלה סכנת חיים ממשית, לכן חולי סוכרת נדרשים לבדוק לעיתים קרובות מאוד את מצב העור בגפיים ואת הציפורניים כדי לוודא שאין פצעים שלא זוהו וטופלו היכולים להתפתח לנוירופטיה.

נזק אפשרי במקומות אחרים

  • עצבים קטנים – ובהמשך עצבים גדולים יותר.
  • לב ומערכת החשמלית שלו – חולי סכרת אינם מרגישים כאבים בחזה כשמתרחש התקפת לב.
  • כליות – פגיעה ברקמה שלהם גורמת לאי ספיקה ובהמשך לכשל – ובסוף לדיאליזה.
  • עיניים – עצבי הרשתית ניזוקים מה שמוביל מהר מאוד לניוון רשתית ולעיוורון.
  • בעיות בתפקוד המיני ושאר בעיות בדרכי השתן – עצבים התחושתיים שגורמים לזקפה או התעוררות נשרפים ע"י הסוכר.

רפלקסולוגיה הוא עיסוי המסוגל לווסת את רמת הסוכר בדם מצד אחד ומצד שני יכול להגן על איברים שלא יפגעו מרמת סוכר גבוהה לאורך זמן.