דלג לתוכן

דף הבית (מאמרים) »

יש לנו בעיית פריון – מה עושים ?

כבר מספר חודשים של ניסיונות כניסה להריון חלפו ועדיין לא מופיעים 2 קווים בערכת הבדיקה חודש אחר חודש אתם מתאכזבים. הסביבה הקרובה מתחילה להציק, כולם שואלים מה קורה… אתם לא רוצים ילדים ? הסבתות לוחצות הן כבר מחכות לנכדים. נראה כי מסביבכם כולן בהריון, השכנה, החברה הטובה ואפילו האחות הצעירה. רק אצלכם לא קורה כלום. איך ממשיכים מכאן ?

חשוב לדעת, כ- 15% מן החפצים להרות נתקלים בקשיים. סיכוייו של זוג פורה להרות בחודש שבו קיימו יחסים בזמן הביוץ הינם כ- 30-35% בלבד. כ- 80% מן הזוגות יהרו תוך שנה של ניסיונות. מתוך 20% הנותרים, מחצית יהרו בשנה השנייה. כלומר, לאחר שנתיים של ניסיונות להרות, רק 10% מן הזוגות יצטרכו לפנות לעזרה בהגשמת משאלתם להפוך להורים. מתוכם, רק כ- 5% יוותרו ללא ילדים ( אם לא יפנו לעזרה ).

המסקנה המתבקשת מן הנאמר לעיל, הינה כי בדרך כלל טיפולי הפוריות נועדו לקצר את טווח הזמן שייקח לבני הזוג להשיג הריון ספונטאני. כיוון שבארץ, קיים לחץ סביבתי שלא ניתן להתעלם ממנו, שמשפיע קשות על רמת הלחץ של בני הזוג, רבים פונים לטיפול מוקדם יחסית ומקבלים טיפולים מיותרים ואף מסוכנים שטומנים בחובם תופעות לוואי רבות שחלקן ימשיכו ללוות את האישה גם בטווח הארוך וישפיעו על בריאותה ואיכות חייה.

חשוב לזכור כי קודם כל, כדי להרות חשוב לקיים יחסי מין וכמובן לקיים אותם בזמן הנכון, זמן הביוץ. במחקרים שנערכו נמצא כי, הסיכוי הגדול ביותר להרות הינו מקיום יחסי מין כיומיים לפני הביוץ. אישה מבייצת כ- 14 יום לפני מועד הווסת הבא.

כדי לא לפספס את המועד ועל מנת "לקלוע" ליום המדויק, רצוי להקפיד ולקיים יחסי מין החל מן היום ה- 10 למחזור במשך שבוע, לפחות פעם ביומיים (כמובן שהנחייה זו מתאימה במצב שבו האישה נהנית ממחזור ווסת סדיר. ניתן גם לעקוב באמצעות ערכת ביוץ שניתן לרכוש ברשתות הפארמים ובבתי המרקחת. לאחר שתעקבו באמצעות הערכה מהו מועד הביוץ המדויק תוכלו לכוון בחודשים שלאחר מכן. ניתן גם להיעזר בטבלת מעקב חום.

לאחר שנה של ניסיונות מומלץ לפנות לייעוץ.

בנוסף לכל הנאמר, חשוב להדגיש כי הגורם החשוב ביותר הקובע את מידת הסיכוי של הזוג להרות, הינו גילה של האישה. כבר בגילאים 30-35 חלה תחילת הירידה ביכולתה של האישה להרות. בהגיעה לגיל 35, קיימת עוד ירידה משמעותית, מעל גיל 40 קיימת ירידה תלולה בסיכוייה של האישה להרות. נדיר ביותר מצב שבו אישה שחצתה את גיל 45, תהרה מן הביציות שלה.

ניתן להסיק מכך, כי במקרה שבני הזוג צעירים ולא ידועה בעיה מיוחדת, יתכן כי כדאי להם להמתין בסבלנות להריון ספונטאני וטבעי. כמובן ניתן להשתמש במעקב חום, בדיקות ביוץ ביתיות ,מעקב הפרשות צוואר הרחם ולקיים מעקב אחר מחזור הווסת, זאת כדי להשתדל לקיים יחסי מין בימים בעלי פוטנציאל הפוריות הגבוה ביותר.

במקרה שהאישה חצתה את גיל 40, לא כדאי שתמתין שנה לפני שתפנה לייעוץ.

כמובן, בכל מקרה שבו קיים חשש לגבי בעיית פריון של אחד מבני הזוג, ללא כל קשר לגיל, אין טעם להמתין, רצוי מיד לפנות לייעוץ.

ניתן לחלק את הזוגות אשר נתקלים בקושי להרות למספר תתי קבוצות, בהתייחס לגילם וסיבת אי הפוריות. בהתאם לחלוקה ניתן לבצע הכללות ולתת המלצות.

אי פריון מסיבה מורכבת וידועה – טיפולי פוריות מערביים
זהו מצב שבאופן חד משמעי מומלץ ביותר להשתמש בטיפולי פוריות מערביים. מצבים רפואיים שונים דוגמת: חצוצרות חסומות או ספירות זרע נמוכות ביותר מחייבים טיפולי IVF.

קיימים מקרים שניתן לשפר מדדי זרע: תנועה, מורפולגיה וכמות באמצעות צמחים סיניים ותוספים מותאמים.

חשוב להדגיש שגם בטיפולי IVF מומלץ לשלב טיפולי רפלקסולוגיה: כדי לשפר את סיכויי ההפריה ולהקל על תופעות הלוואי של הטיפול ההורמונאלי האינטנסיבי. הדבר הוכח במחקרים אמפיריים בינלאומיים.

אי פריון מינורי – נשים צעירות- רפלקסולוגיה או שיטות טיפול טבעיות אחרות. בעיית אי פריון מינורית- נשים מבוגרות- טיפולי פוריות מערביים/ או שילוב בין רפלקסולוגיה ורפואה מערבית

אי פריון מינורי, הכוונה היא לבעיות דוגמת: ספירת זרע מעט נמוכה, ביוץ לא סדיר, אנדומטריוזיס קל ובעיית חוסר איזון הורמונאלי קלה.

בעיות מסוג זה, נוטות לעכב כניסה להריון. בבעיות מסוג זה, ניתן לטפל בשיטות שאינן פולשניות: תזונה, רפלקסולוגיה או איקקלומין (Clomifene). נשים מבוגרות המשתייכות לקבוצה זו עשויות לשפר את סיכוייהן להרות באמצעות שימוש רפלקסולוגיה, כליווי ותמיכה לטיפולי הפוריות המערביים.

שילוב של גורמים מינוריים או גורמים בלתי מאובחנים- אי פוריות ארוכת טווח- רפלקסולוגיה או טיפולי פוריות מערביים.

במקרה שזוג מנסה להרות לאורך תקופה ולא קיימים גורמים פתולוגיים ידועים, אצל אף אחד מבני הזוג, ייתכן כי קיים כאן מצב משולב של מספר גורמים מינוריים שהצרוף של כולם ביחד, מונע את השגת ההיריון המיוחל.

מבחינה סטטיסטית, כאשר קיימים שני גורמים מינוריים, הצרוף שלהם עשוי להוריד את פוטנציאל הפוריות באופן כל כך קיצוני, עד כי שיתכן כי באופן תיאורטי הזוג יצליח להשיג הריון רק לאחר 7 שנים של ניסיונות.

כאשר קיימים 3 גורמים מינוריים, השילוב ביניהם עשוי לגרום לכך שבאופן תיאורטי יצטרכו להמתין 40 שנה, עד להשגת הריון!!!

חשוב להבין כי בבעיות אי פריון מסיבה ידועה ומורכבת, טיפולי הפוריות המערביים, הינם חיוניים ובלעדיהם לא ניתן להשיג היריון. אבל, במקרים שבהם בעיית הפוריות היא מינורית, התועלת שבשימוש בטיפולי פוריות מערביים, אינה שקולה כנגד הסכנות ותופעות הלוואי הכרוכות בשימוש בהם.

בטיפולי פוריות שמתבצעים בשיטת רפלקסולוגיה, בעיות מינוריות זוכות למענה מצוין, ולא פחות חשוב, הרפלקסולוגיה מתייחסת לגוף באופן הוליסטי, כך שקיימת התייחסות בו זמנית למגוון הבעיות המינוריות שמונעות מבני הזוג להרות.

לעומת זאת,

במקרה שצירוף הגורמים שמונע כניסה להריון נמצא רק אצל אחד מבני הזוג ( למשל, מחזור ווסת לא סדיר, אנדומטריוזיס קל, בעיה הורמונאלית- רמות לא מספקות של LH), אזי , קרוב לוודאי כי על פי האבחנה הסינית יקבע כי כל הגורמים מקורם בחוסר איזון בסיסי , שמותאם לאחד או יותר מן הסינדרומים הסיניים.

למשל, בדוגמא שניתנה, אבחנה סינית עשויה לקבוע כי קיימת חולשה של kid yin + yang שמוביל לתקיעות דם. במקרה זה הפרוטוקול הטיפולי שיקבע יתמקד בחיזוק kid yin + yang ובהנעת דם. כמובן שמטפל מיומן ישנה את מינוני הצמחים השונים בפורמולה וגם את הצמחים עצמם, בהתאם לזמנים ולתהליכים השונים במחזור הווסת.

במקרה שצרוף הגורמים המינוריים שמונעים השגת הריון נמצאים אצל שני בני הזוג, יהיה צורך לטפל בשניהם.